Kada se prijateljstva prekinu praćena salvom uvreda, uzrok je uglavnom jasan. Ali u odraslom dobu, mnogo češće nego u detinjstvu, dolazi do spontanih prekida, kada prijateljstva jednostavno "umru"
Kada pomislimo na raskid, prvo nam na pamet padnu oni romantični. Ali prijateljstva su takođe važan deo naših života. Svi znamo da su prijateljstva iz detinjstva veoma krhka, sklona svađama, burnim i dramatičnim prekidima. Kao odrasli, većina nas ima nekoliko bliskih prijateljstava, za koja mislimo da će trajati zauvek.
Zato što nam se sviđa pomisao na barem jednog „pravog“ doživotnog prijatelja. Razvojna psihologija naglašava važnost bliskih prijateljstava za naše socijalno i emocionalno blagostanje.
Ipak, prijateljstva dolaze i prolaze, u odraslom dobu najčešće bez ikakvog eksplicitnog razloga. Da bismo razumeli zašto se to dešava, prvo moramo da pogledamo temelje na kojima se stvaraju prijateljstva.
Na čemu se zasnivaju prijateljstva?
Za razliku od početka braka, romantične veze, ili sklapanja ugovora između šefa i zaposlenog, prijateljstva (najčešće) nemaju jasno definisan početak. Rađaju se postepeno i bez prekretnice u kojoj se obe strane slažu da budu prijatelji. Prijateljstva se ne ugovaraju, niti postoje jasni dogovori o tome šta se očekuje od druge strane. Oni se zasnivaju na određenim prećutnim očekivanjima. Kada se ova prećutna očekivanja na ovaj ili onaj način prekrše, prijateljstvo se raspada.
Iako se raspad prijateljstava u odraslom dobu obično dešava sporo i spontano, naučnici su ponudili neka objašnjenja zašto se to dešava.
Raspad prijateljstava zbog nedostatka zajedničkih interesa
Prema nekim istraživanjima, pojedinci sklapaju prijateljstva u stresnim i razvojnim životnim situacijama (npr. na početku srednje škole, fakulteta, tokom razvoda i sl.) da bi ublažili teške životne trenutke. Ovi stresori su na neki način „lepak” koji održava prijateljstvo, budući da se radi o izuzetno stresnim situacijama u kojima se obe strane nalaze u isto vreme. Onda kada ti stresni trenuci prođu, prijateljstva gube na intenzitetu. Takođe, ponekad su zajednička interesovanja spoljna (na primer, kolege na poslu koji takođe postaju prijatelji). Kada ovi spoljni zajednički interesi prestanu (na primer, jedna osoba nađe drugi posao), često dolazi do postepenog prekida kontakata i posledičnog prekida prijateljstva.
Raspad prijateljstva zbog izdaje
Iako fizička agresija muškaraca generalno opada sa godinama, žene mogu postati verbalno agresivnije sa godinama, prema nekim istraživanjima. Tračevi, pretnje izbacivanjem iz društva, izbacivanje iz zajedničkih aktivnosti ili sramotni komentari mogu biti razlozi za prekid ženskih prijateljstava u odraslom dobu (a ne samo u detinjstvu, kako bismo očekivali). Iako raskid prijateljstva izazvan ovim razlozima može biti nagao i praćen povišenim tonovima, on često bledi sam od sebe (osoba odlučuje da više ne bude u takvom društvu i postepeno prestaje da se javlja drugoj strani).
Izdaja se takođe može zasnivati na izdaji zajedničkih vrednosti koje su (prećutno) shvaćene kao temelj veze. Na primer, ako jedna osoba vara partnera i poverava se prijatelju i prevara je za nju ili nju neprihvatljiva zbog njegovog/njenog sistema vrednosti.
Različita očekivanja od prijateljstva
Ponekad čovekov lični rast dovodi do promene njihovog pogleda na sebe i sopstvene sisteme vrednosti, što zauzvrat može dovesti do toga da ta osoba odluči da prekine prijateljstvo. Raskid u ovom slučaju može biti povezan sa promenom u samoj vezi (npr. kada neko od prijatelja kaže ili pomisli: „Ovo više nije veza u kojoj želim da budem“), ali i sa promenom osobe ( npr. kada neko od prijatelja kaže: „Nisam više onaj koji sam bio“). Na ovaj način ljudi više ne dele isti pogled na to šta njihovo prijateljstvo treba da predstavlja i dolazi do postepenog razdvajanja.